Najlepsze techniki malowania ścian: Poradnik dla początkujących

stux / Pixabay

Malowanie ścian to jedna z podstawowych czynności przy remontowaniu wnętrz. Dzięki niemu nie tylko odświeżysz pomieszczenie, ale również możesz wpleść w nie swoją indywidualność. Dla początkujących paintingu przyszykowaliśmy poradnik z najlepszymi technikami malowania ścian.

 1. Przygotowanie pomieszczenia
  Przed przystąpieniem do malowania ścian ważne jest, aby odpowiednio przygotować pomieszczenie. Należy zabezpieczyć meble, posadzkę i inne elementy przed rozpryskami farby przy użyciu folii malarskich lub koców. Dodatkowo, zaleca się usunięcie z ścian wszelkich plam i zarysowań, a także wyrównanie ich powierzchni. W przypadku występowania większych ubytków, np. otwarć po śruby, należy je wypełnić masą szpachlową.

 2. Wybór farby
  Przy wyborze farby należy kierować się kilkoma kryteriami. Przede wszystkim, rodzaj farby powinien dostosowywać się do rodzaju ściany (np. farba lateksowa dla gładkich powierzchni, farba akrylowa dla powierzchni strukturalnych). Kolejnym kryterium jest kolor farby – należy zwrócić uwagę, czy jest on zgodny z resztą wystroju wnętrza. Ostatecznie, ważnym czynnikiem jest jakość farby – warto wybrać farbę dobrych producentów, która będzie trwale kryć i łatwo da się nałożyć.

 3. Technika malowania
  Istnieje wiele technik malowania, które umożliwią uzyskanie ciekawych efektów. Jedną z nich jest malowanie ściany w pionowe pasy, które optycznie wydłużą pomieszczenie. Kolejnym sposobem jest malowanie w poziome pasy, które sprawią, że pomieszczenie wyda się szersze. Inną techniką jest malowanie ściany w nieregularne kształty, ale przed przystąpieniem do tego wymaga to już nieco więcej doświadczenia i umiejętności.

Do przykładów technik dodaj poniższą listę wypunktowaną:

 • Malowanie za pomocą wałka lub pędzla
 • Metoda “mokro na mokro” (polega na mokrym nakładaniu farby na ścianę, dzieki czemu farby lepiej się mieszają i są mniej widoczne smugi)
 • Malowanie sprayem
 • Malowanie szablonem lub naklejkami
 1. Na co zwrócić uwagę podczas malowania?
  Podczas malowania warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Przede wszystkim, farbę należy nakładać jednym pociągnięciem, a jej nadmiar usuwać z wałka lub pędzla. W ten sposób unikniemy smug i nieestetycznych nierówności. Należy tez zadbać o dobrze oświetlone pomieszczenie, co pozwoli na uniknięcie pominięcia np. fragmentów powierzchni lub niezauważenia smug.

 2. Przydatne wskazówki dla początkujących
  Dla początkujących warto poradzić, aby odważyli się na malowanie prostych kształtów, a następnie stopniowo zwiększali swoje umiejętności. Kolor właściwie dobrany do reszty wnętrza, wniesie do niego ciekawy akcent, a dodatkowo pomoże ukryć ewentualne wady ścian. Warto również, aby podczas malowania dbać o dobrą wentylację pomieszczenia, a przebywać w nim wyłącznie w dobrze wentylowanym czasie.

Możesz również polubić…