Jak odnowić meble: Pomysły na odświeżenie wnętrza bez większych wydatków

stux / Pixabay

Odnowienie mebli w domu nie musi być kosztowne. Istnieją wiele sposobów na odświeżenie wnętrza bez konieczności zakupu nowych mebli. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów, jak odnowić meble w sposób ekonomiczny.

Przygotowanie mebli do odnowienia

 1. Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić meble z kurzu i brudu.

 2. Usuń stare farby i lakiery z powierzchni mebli przy użyciu szlifierki lub papieru ściernego.

 3. Jeśli powierzchnia mebla jest w złym stanie, należy ją wypełnić jedną z dostępnych na rynku masę, a następnie zeszlifować.

 4. Na koniec, przed przystąpieniem do malowania lub lakierowania, warto pamiętać o dokładnym odpyleniu powierzchni mebla.

Malowanie mebli

Malowanie to najprostszy i najtańszy sposób na odnowienie mebli w domu. Można wykorzystać farby akrylowe lub olejne, a także farby w sprayu. Poniżej kilka wskazówek, jak malować meble:

 1. Stwórz odpowiednie warunki do malowania: dobrze wentylowane pomieszczenie, ochronę dla podłogi i mebli, a także rękawice i maseczkę.

 2. Przed malowaniem, gruntownie wymieszaj farbę, żeby zminimalizować ilość niebieskiego pigmentu w warstwie farby.

 3. Następnie rozpocznij malowanie od powierzchni mebla, a nie od krawędzi. Maluj delikatnymi, równomiernymi ruchami.

 4. Połóż na pędzel więcej farby, ale unikaj zbytniego zagęszczania farby na jego końcu; pędzel wówczas będzie przecinał się bardzo trudno.

Używanie tapet

Tapety można używać nie tylko na ściany, ale również na meble. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj tapety i nią pokryć powierzchnię mebla. Tapety są dostępne w różnych wzorach, co pozwoli na uzyskanie ciekawych efektów. Oto kilka wskazówek, jak używać tapet na meblach:

 1. Wybierz tapetę, która pasuje do kolorystyki reszty wnętrza.

 2. Przyklej tapetę klejem do powierzchni mebla. Najlepszy efekt uzyskuje się przy użyciu kleju, który nie schodzi szybko.

 3. Po zakończeniu pracy, osłoń mebel lakierem, który zabezpieczy tapetę przed zalaniem bądź zadrapaniem.

Wymiana uchwytów w meblach

Czasami jedynym, co trzeba zrobić, by mebel wyglądał jak nowy, to wymiana uchwytów. Można wymienić uchwyty na bardziej nowoczesne lub bardziej klasyczne, zależne od stylu wnętrza. To prosta praca, przy której nie trzeba dużej ilości narzędzi ani ograniczającego budżetu.

Konserwacja mebli

Jeśli meble są w dobrym stanie, ale wyglądają już nieco zaniedbane, warto zadbać o ich konserwację. Najlepiej zrobić to przy użyciu wosków i olejów do drewna. To prosta i niedroga metoda, która znacznie przedłuży żywotność mebli. Oto kilka wskazówek dotyczących konserwacji mebli:

 1. Przed przystąpieniem do pracy, dokładnie oczyść powierzchnię mebla.

 2. Stosując miękką ściereczkę, nałóż cienką warstwę wosku lub oleju do drewna.

 3. Pozostaw produkt na powierzchni mebla na około 10 minut, a następnie zetrzyj nadmiar wosku lub oleju, korzystając z czystej ściereczki.

Podsumowanie

Odświeżenie mebli w domu nie musi oznaczać rozrzutnych wydatków. Powyższe pomysły są tanie i łatwe w realizacji, dzięki czemu można w prosty sposób zmienić wygląd swojego wnętrza. Przy wyborze sposobu odnowienia mebli, warto kierować się stylem dekoracyjnym reszty pomieszczenia i osobistymi gustami.

Możesz również polubić…