Jak zaplanować remont: Ważne kroki i etapy

Top view on rich texture of old brushed and distressed wooden parquet floor made from many racks in herringbone pattern

Planując remont, warto nieco się przygotować i przejść przez kilka ważnych etapów. Niezależnie od tego, czy chodzi o remont całego domu, czy tylko jednego pokoju, pewne kroki i etapy muszą zostać wykonane, by cała operacja przebiegła sprawnie i bez większych problemów. W poniższym artykule omówione zostaną najważniejsze etapy planowania remontu.

  1. ETAP PIERWSZY – ZBIERANIE INFORMACJI
    Wielu osobom wydaje się, że remont polega tylko na wybraniu pięknej tapety czy koloru farby, ale to tylko niewielka część całego planowania. Pierwszym krokiem musi być zebranie jak największej ilości informacji o tym, co chcemy zrobić i jakie są nasze możliwości.
  • Obmiar i rozeznanie terenu
    Przed rozpoczęciem remontu, należy dokładnie obmierzyć i przemyśleć cały teren, który jest przeznaczony do remontu. Warto zapoznać się z obecnym ustawieniem mebli, liczyć okna, zastanowić się, jaki rodzaj oświetlenia będzie najlepszy, a także jakie typy podłóg pasują do naszego stylu. Jednym z najważniejszych aspektów jest także określenie budżetu – ile dokładnie pieniędzy chcemy przeznaczyć na remont.

  • Wyszukanie inspiracji i pomysłów
    Teraz należy zacząć szukać w internecie, w magazynach, katalogach mieszkań lub u znajomych i rodziny – wszędzie indziej – i odkrywać, jakie są modne trendy i stylowe rozwiązania, które mogą wpasować się w nasze potrzeby. Zainspirujemy się kolorami, motywami, teksturami, które wykorzystamy w późniejszych etapach.

  1. ETAP DRUGI – PROJEKTOWANIE
    Na podstawie zebranych informacji, można przystąpić do projektowania całego projektu remontowego. W tym etapie trzeba skupić się na szukaniu kompleksowych rozwiązań, które spełniają wymagania i potrzeby zarówno estetyczne jak i funkcjonalne.
  • Przygotowanie schematu
    Ważne jest, aby stworzyć mapę pomieszczeń, zaznaczając na niej wszystkie elementy, które będą wymagały zmian lub modernizacji. Mapa zmian powinna być szczegółowa i dokładna, aby uniknąć nieoczekiwanych trudności w trakcie remontu.

  • Tworzenie wizualizacji
    W tym etapie ważne jest, aby zobaczyć, jak całość wygląda w realnym świecie. Dlatego warto stworzyć wizualizację w postaci szkiców lub projektów 3D, gdzie już wirtualnie przetestujemy elementy, jakie będą tam pojawiać się w przyszłości i robić wszelkie niezbędne poprawki, zanim rozpoczniemy remont na dobre.

  1. ETAP TRZECI – WYBIERANIE MATERIAŁÓW I KONTRAHENTÓW
    Wybór odpowiednich materiałów i kontrahentów jest kluczowy dla powodzenia całego remontu. Należy zwrócić uwagę na jakość oraz cenę. Warto zastanowić się nad opiniami i podręcznikami dotyczącymi producentów, aby uniknąć kupowania tanich materiałów, które szybko się psują.
  • Wybór materiałów
    Przed przystąpieniem do zakupów, należy dokładnie określić, jakie materiały i narzędzia będą nam potrzebne i gdzie można nabyć je w najlepszych cenach. Materiały budowlane, takie jak kleje, farby czy płyty gipsowe, powinny być dokładnie dopasowane do potrzeb i sytuacji, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

  • Kontrahenci
    Wybór odpowiedniego kontrahenta jest kluczowy dla naszego remontu. Dlatego warto poznać opinie i referencje, które można znaleźć na forach lub blogach, a także porozmawiać z ludźmi, którzy korzystali z usług tych samych firm.

  1. ETAP CZWARTY – PRZYJĘCIE OFERTY
    Po wyborze najlepszych kontrahentów, trzeba dokładnie przyjrzeć się ofercie i zawrzeć z nimi umowę. Umowa powinna zawierać wszystkie informacje, co do ilości i jakości materiałów, kosztów i terminu wykonania prac.
  • Sprawdzenie ceny
    Broniąc się przed nieporozumieniami, warto dokładnie sprawdzić ceny i poznać dokładnie, jakie koszty robocizny i materiałów są przewidywane.

  • Podpisanie umowy
    Podczas podpisywania umowy, ważne jest, aby wyjaśnić wszystkie szczegóły i nie pozostawiać żadnych wątpliwości w razie pytań w przyszłości.

  1. ETAP PIĄTY – ZAKSIĘGOWANIE REMONTU
    Po podpisaniu umowy i wyborze odpowiedniego specjalisty, trzeba dokładnie zaplanować remont.
  • Zaplanowanie czasu na remont
    Ważne jest, aby podzielić wykonanie prac na konkretne zadania i określić czas, jakiego potrzebujemy na konkretne zadania.

  • Organizacja miejsca
    Przed przystąpieniem do remontu, potrzebne są przygotowania materiałowe i logistyczne, takie jak wynajęcie kontenera na odpady lub organizacja miejsca do przechowywania materiałów i narzędzi.

  • Kontrola postępu prac
    W trakcie remontu warto wyznaczyć kontrolera prac, kto będzie odpowiadał za koordynację i kontrolę wykonywanych zadań.

Planowanie remontu to ważna inwestycja czasu i pieniędzy, ale z odpowiednim podejściem i przygotowaniem, można uniknąć problemy i cieszyć się dbaniem o swoje cztery kąty.

Możesz również polubić…