Remont elewacji: Metody odświeżenia wyglądu budynku

Laying hardwood parquet. Worker fixes the boards one by one.

Remont elewacji: Metody odświeżenia wyglądu budynku

Wydaje się, że elewacje budynków są pozbawione szans na jakiekolwiek odświeżenie, ale nic bardziej mylnego. Dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, możliwe są różnego rodzaju metamorfozy, które odmienią wygląd każdej elewacji. W poniższym artykule przedstawiamy kilka metod na odnowienie wyglądu budynku.

  1. Malowanie elewacji

Jest to jedna z najbardziej popularnych metod odświeżania elewacji budynków. Szczególnie sprawdza się w przypadku budynków z cegły, betonu lub tynku. Malowanie pozwoli na zmianę koloru elewacji, dostosowanie budynku do nowoczesnych trendów, ale także na ochronę przed promieniami UV czy wodą. Ważne jest, aby użyte farby była wykonana z trwałych materiałów, aby uniknąć szybkiego odpryskiwania koloru.

  1. Fasadówki – nowoczesne rozwiązania

Fasadówki, czyli nawierzchnie przyklejane do ściany zewnętrznej są jednym z najnowocześniejszych rozwiązań na rynku. Mają one kilka zalet: doskonale maskują ewentualne nierówności na elewacji, pozwalają na regulację kształtu, zmianę koloru budynku, ale przede wszystkim zapewniają ochronę przed promieniami UV czy np. uderzeniami haglów. Fasadówki dostępne są w wielu wariantach: z drewna, kamienia, metalu, płytek ceramicznych, z tworzyw sztucznych.

  1. Renowacja elewacji

Renowacja elewacji polega na naprawie wszelkich uszkodzeń, wypełnienie dziur i ubytków na elewacji, usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, takich jak rdza, a także specjalne impregnacje (np. zabezpieczenie przed wilgocią). Najczęściej używa się do tego tynków elewacyjnych, które wyrównują powierzchnię ściany i zabezpieczają budynki przed szkodliwymi wpływami czynników atmosferycznych.

  1. Kamień elewacyjny

Kamień elewacyjny to idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują klasycznego i stylowego wyglądu swojego budynku. Kamień elewacyjny jest nie tylko piękny, ale przede wszystkim odporny na warunki atmosferyczne, gwarantujący długą żywotność. Dostępne są różne rodzaje kamienia, ale pamiętajmy, że jest to jedna z najdroższych metod renowacji elewacji.

  1. Panele 3D

Panele 3D to coraz bardziej popularne rozwiązanie na rynku elewacji budynków. Z jednej strony pozwalają na uzyskanie stylowego wyglądu elewacji, a z drugiej są łatwe w utrzymaniu i o wiele tańsze niż np. kamień elewacyjny. Dostępne są różne rodzaje paneli, m.in. z betonu, drewna, kamienia.

Podsumowanie
Remont elewacji to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim bezpieczeństwa i trwałości całego budynku. Wybierając metodę, należy zwrócić uwagę nie tylko na koszty, ale przede wszystkim na techniczne aspekty wykonania. Jednakże, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz różnego rodzaju materiałów, każdy budynek będzie mógł zyskać lepszy, świeży wygląd.

Możesz również polubić…