Jak wybrać odpowiedni styl aranżacji wnętrz

bedrck / Pixabay

Planując zmiany we wnętrzu swojego domu, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego stylu aranżacji. Przyjmuje się, że styl ma związek z osobowością i charakterem właściciela mieszkania. Odpowiedni styl to taki, w którym czujemy się komfortowo i swobodnie. Jak wybrać ten właściwy dla nas?

 1. Znajdź swoje inspiracje
  Początkiem drogi do dobrego wyboru stylu jest szukanie inspiracji. Można zacząć od mediów społecznościowych czy magazynów wnętrzarskich, ale równie dobrze natchnienie można czerpać z podróży, muzeów czy nawet z natury. Warto zbierać zdjęcia, które nam się podobają i przyglądać im się uważnie, aby zrozumieć, co konkretnie nas w nich przyciąga.

 2. Zastanów się nad funkcjonalnością
  Nie tylko wygląd, ale i funkcjonalność powinna być brana pod uwagę. Przed wyborem stylu warto zastanowić się, jakiego rodzaju działalność będziemy w nim podejmować. Czy potrzebna nam jest duża ilość schowków, czy też raczej otwarte przestrzenie? Czy będzie w nim pracować również ktoś inny? To wszystko powinno wpłynąć na decyzję.

 3. Wybierz kolorystykę i materiały
  Styl aranżacji ma również związek z kolorystyką i materiałami, z których wykonane są meble i dodatki. Przy wyborze należy kierować się nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością. W przypadku materiałów można brać pod uwagę trwałość i łatwość czyszczenia.

 4. Pamiętaj o świetle i optyce
  Wnętrze stylizowane według konkretnego stylu aranżacji powinno być odpowiednio oświetlone. Dla przykładu, skandynawska prostota lubi jasną kolorystykę i dużo światła, a styl industrialny to przestronne, z dużymi oknami pomieszczenie i surowe oświetlenie. Ważne też, aby pamiętać o optyce- w jasnych kolorach pomieszczenia wydają się większe i bardziej przestronne, ciepłe barwy zaś wprowadzają do pomieszczenia przytulność.

 5. Nie bój się zaszaleć
  Odpowiedni styl to taki, w którym czujemy się dobrze, ale również z którego jesteśmy dumni. Jednak nie wszystko musi być perfekcyjne, a niekiedy to błędy lub śmiałe decyzje są tym, co dodaje wnętrzu indywidualnego stylu. Dlatego warto pozwolić sobie na eksperymenty i zaadaptować nowe pomysły.

Podsumowując, wybór stylu aranżacji to inwestycja na wiele lat. Warto przyjrzeć się swoim potrzebom, inspiracjom i funkcjonalności, by znaleźć taki, który pozwoli nam cieszyć się wyjątkowym i przytulnym wnętrzem.

Możesz również polubić…