Remont klatki schodowej: Jak nadać jej nowy wygląd i funkcjonalność

Carport of modern and luxury house

Remont klatki schodowej: Jak nadać jej nowy wygląd i funkcjonalność

Klatka schodowa jest jednym z najsłabiej eksponowanych elementów naszych mieszkań. Nierzadko jednak jest to właśnie taka przestrzeń, która jako pierwsza wpada w oczy gościom, czy potencjalnym kupującym. Dlatego warto zadbać o jej wygląd i funkcjonalność. W tym artykule przedstawimy kilka prostych sposobów, dzięki którym odświeżysz i upiększysz swoją klatkę schodową.

 1. Malowanie i tapetowanie ścian
  Jeśli klatka schodowa jest zaniedbana, pierwszym krokiem do jej odnowienia jest pomalowanie lub tapetowanie ścian. Wybierz jasne kolory lub pastele, które optycznie powiększą przestrzeń. W przypadku małych klatek schodowych zastosuj sztuczkę polegającą na malowaniu górnej i dolnej części ścian w innym kolorze niż środkowy pas. Efekt optycznego powiększenia będzie wtedy jeszcze większy.

 2. Dobór oświetlenia
  Odpowiednie oświetlenie to klucz do funkcjonalnej i bezpiecznej klatki schodowej. Dobierz lampy tak, aby równomiernie oświetliły całą przestrzeń. W przypadku wysokich sufitów, warto zainstalować źródła światła także na ścianach, co dodatkowo ożywi przestrzeń.

 3. Zmiana podłogi
  Podłoga to jeden z elementów klatki schodowej, który najbardziej narażony jest na ścieranie i zabrudzenia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wymianę starych płytek, czy postawisz na nowe wykończenie drewnem, pamiętaj o zastosowaniu materiału antypoślizgowego, który jest bezpieczny w użytkowaniu.

 4. Dodatki dekoracyjne
  Klatka schodowa nie musi być nudna i jednolita. Wprowadzenie prostych dodatków dekoracyjnych, takich jak ramki ze zdjęciami, rośliny czy dywaniki, sprawią, że przestrzeń nabierze indywidualnego charakteru. Upewnij się tylko, że dodatki nie zasłonią źródeł światła czy nie będą przeszkadzać w ruchu.

 5. Nowoczesne rozwiązania
  Jeśli szukasz bardziej zaawansowanych rozwiązań, możesz postawić na elektroniczny monitoring dostępu, sterowany za pomocą aplikacji na telefonie lub tabletu. Zabezpieczysz w ten sposób swoje mieszkanie i zyskasz nieco więcej prywatności. Możesz także zainstalować na klatce schodowej ekrany dotykowe, na których będą wyświetlane informacje dla mieszkańców, czy też ogłoszenia z zarządu.

Podsumowując, remont klatki schodowej to inwestycja w styl mieszkania i bezpieczeństwo jego mieszkańców. Warto zadbać o każdy szczegół, aby przestrzeń była funkcjonalna i estetycznie wykończona.

Możesz również polubić…