Remont elewacji drewnianej: Konserwacja i odnowa powierzchni

bedrck / Pixabay

Remont elewacji drewnianej: Konserwacja i odnowa powierzchni

Drewniane elewacje to piękna i trwała forma wykończenia budynków. Jednak, podobnie jak każda powierzchnia, wymagają konserwacji i odnowy w celu utrzymania estetyki oraz ochrony przed warunkami atmosferycznymi. W tym artykule przedstawimy kroki, które należy podjąć podczas remontu elewacji drewnianej.

  1. Przygotowanie do remontu

Przed zawarciem jakichkolwiek prac, należy dokładnie przygotować powierzchnię elewacji do remontu. Zaczynamy od demontażu elementów drewnianych, np. okien, drzwi, listew czy balustrad. Następnie usuwamy stare warstwy farby lub bejcy, które w przypadku drewnianych elewacji bardzo szybko tracą swoje właściwości. Można zastosować do tego celu specjalne środki chemiczne lub mechaniczne, takie jak szlifowanie. Po usunięciu starych powłok drewnianej elewacji, piaskujemy lub oczyszczamy powierzchnię dobrej jakości papierem ściernym, aby stworzyć wyjątkowo gładką powierzchnię do malowania/impregnacji.

  1. Konserwacja

Konserwacja drewnianej elewacji polega na zabezpieczeniu jej przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda, śnieg, deszcz, czy wiatr. Zabezpieczenie chroni powierzchnię przed zamoczeniem drewna i zaciekami, które są przyczyną pęknięć i warstwowania farby lub bejcy.

  • Dlatego warto nałożyć preparat antygrzybowy lub antybakteryjny, który chroni drewno przed pleśnią i niekorzystnym wpływem mikroorganizmów,
  • Następnie zaimpregnować powierzchnię specjalnym preparatem antywodnym.
  • Można również stosować płyny do impregnacji, które zatrzymują wodę na powierzchni, dzięki czemu zabezpieczają przed przenikaniem wilgoci, kora zbiera się, zamoczenie i zaciekami.
  1. Odnowa

Jeśli drewniana elewacja jest w dobrym stanie technicznym, można ją odnowić poprzez naniesienie jednej lub dwóch warstw farby lub bejcy. Farba lub bejca są idealnym wyborem jako wykończenie drewnianej elewacji, ponieważ tworzą ochronną powłokę przed czynnikami zewnętrznymi. Farba jest również łatwa do utrzymania i nie wymaga niestandardowych działań konserwacyjnych.

  • Wybierając kolor farby lub bejcy, należy zwrócić uwagę na to, czy jest zgodna z kolorystyką otoczenia oraz pozostałymi elementami elewacji.
  • Można również wybrać bejcę, która pozwoli na lepsze uwidocznienie struktury drewna.
  1. Wymiana elementów

Jeśli część elewacji nie nadaje się do dalszego użytku, na przykład została uszkodzona przez wodę, konieczna jest wymiana elementów drewnianych. Nowe elementy należy odpowiednio przygotować, wygładzić, a następnie zaimpregnować antygrzybem i antywodnym preparatem, a na końcu pomalować lub pokryć bejcą.

  1. Podsumowanie

Nie przegap konieczności naprawy drewnianej elewacji. Nie tylko poprawisz jej wygląd, ale zapewniesz jej również ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Wymiana elementów, impregnacja i malowanie farbą lub bejcą to kluczowe kroki podczas remontu elewacji drewnianej. Pamiętaj, aby wykonywać te prace co kilka lat, aby utrzymać szyk i trwałość powierzchni.

Możesz również polubić…