Ozdoby z suszonych kwiatów

Ozdoby z suszonych kwiatów to wspaniała alternatywa dla tradycyjnych dodatków i akcesoriów ozdobnych. Suszone kwiaty nie tylko są naturalne, ale również tanie i pachnące, a ich wykorzystanie nie powoduje powstawania sztucznych odpadów. Są również łatwo dostępne, a zebrać je i wysuszyć możemy na własną rękę, w szczególności latem, gdy na okolicznych łąkach, w parkach i w pobliżach zbiorników wodnych kwitnących kwiatów jest pod dostatkiem.

Co można zrobić z płatków róży?

Płatki róży doskonale nadają się do tworzenia różnych ozdób i akcesoriów domowych. Płatki świeżych lub suszonych kwiatów możemy umieścić w szklanym słoiku jako podstawa pod świeczkę. Suszone płatki świetnie sprawdzają się w roli naturalnego odświeżacza do szaf i szafek – wystarczy umieścić je pomiędzy dwoma kawałkami gazy, a następnie spiąć lub zakleić brzegi w taki sposób, by powstała pachnąca saszetka. Całymi ususzonymi różami możemy udekorować ściany lub stworzyć kompozycje ozdobne w ramkach ze zdjęciami.

Jak suszyć kwiaty?

Płatki oraz dosyć wąskie kwiaty najlepiej ususzyć poprzez włożenie ich pomiędzy kalkę lub papier do pieczenia oraz umieszczenie w grubej książce – ciężar książki spłaszczy kwiat, przez co można będzie wykorzystać go do tworzenia różnych ozdób. Jeśli chcemy ususzyć większe pączki kwiatów, najlepiej zawiesić je w dół w przewiewnym, suchym i ciepłym miejscu. Kwiaty możemy suszyć również w maszynkach do suszenia warzyw i ziół lub na słońcu, jednak w tym ostatnim przypadku mogą one nieco stracić swój kolor.

Suszone kwiaty w kuchni

Niektóre gatunki kwiatów wykorzystuje się w również w gastronomii. Należą do nich między innymi:
– chabry,
– kwiaty lnu,
– lawenda,
– niektóre gatunki róży,
– nagietek.
Suszone kwiaty spożywa się zarówno w formie naparu (np. nagietek lub chaber), jak i można stosować je do uatrakcyjnienia niektórych potraw. Suszone kwiaty świetnie komponują się z deserami, daniami z ryżu, sałatkami oraz niektórymi gatunkami ciemnych mięs. Wiosną i latem ozdobą naszego dania mogą być również świeże jadalne kwiaty.

 

You may also like...