Jak urządzić ogród śródziemnomorski w Polsce?

Tama66 / Pixabay

Wiele osób marzy o pięknych widokach znad Morza Śródziemnomorskiego. Jasny, słoneczny i “lekki” krajobraz tak inny od tego, co znamy w polskich ogrodach. A jednak – ogród śródziemnomorski w Polsce jest jak najbardziej możliwy.

Jaki to jest ogród śródziemnomorski?

To jasny, lekki, słoneczny i niezwykle przestronny ogród. Charakteryzuje się ciepłymi, pastelowymi barwami, naturalnością i rustykalnością. Znajdziemy w nim dużo bujnej ale nie przytłaczającej roślin kwitnących.
Dodatkowo typowymi elementami ogrodów śródziemnomorskich są elementy architektury w postaci kamiennych schodów, murków o różnych wysokościach, oczywiście kolumnady, płaskorzeźby, figury. Bardzo śródziemnomorskie są również kamienne donice, dzbany i amfory.
Uzupełniającymi elementami są drewniane, rattanowe lub metalowe ale ażurowe meble. Mało powinno występować trawnika – w ogrodach śródziemnomorskich zamiast trawników są powierzchnie żwirowe.

Rośliny ogrodu śródziemnomorskiego

Ze względu na klimat w Polsce – zwłaszcza niskie temperatury – dokładne odwzorowanie ogrodu śródziemnomorskiego z cytrusami i drzewami oliwnymi może być nawet niemożliwe. Jednak i bez tych delikatnych roślin można stworzyć wspaniały ogród śródziemnomorski.

Do Polskiego ogrodu śródziemnomorskiego idealnie pasują pnącza, zwłaszcza całoroczne jak bluszcz pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, wiciokrzew Henry’ego czy milin amerykański, które fantastycznie mogą się piąć po pergolach lub altanach. Są doskonałe do stworzenia przyjemnego klimatu i zasłonięcia ogrodu przed wzrokiem sąsiadów.

Doskonałe będą również krzewy o smukłym kształcie jak jałowce czy bukszpany. Trzeba jednak pamiętać, aby większe okazy związać w kilku miejscach , co uchroni pędy przed rozłamaniem pod ciężarem śniegu.

Roślinami typowymi dla ogrodów śródziemnomorskich, a występujących w polskim klimacie, są szałwia i lawenda. Te kwitnące krzewinki latem odmienią nasz śródziemnomorski ogród nie do poznania. Przed zimą zaś wystarczy obsypać je ziemią wyżej, aby zabezpieczyć korzenie.

Dobrym pomysłem będą również aromatyczne zioła. Kuchnia śródziemnomorska znana jest z korzystania z wielu ziół, więc kilka doniczek z bazylią, czy miętą będą niezwykle praktyczne i niezwykle śródziemnomorskie.

 

Możesz również polubić…